• 30 - 31 January 2017.

"Historical ballroom dances from the first existing documents to the end of the 19th century"

Lecturer: IZABELLA DARSKA HAVASI

Zoltán Kodály Hungarian Choir School, 1015 Budapest, Toldy Ferenc u. 28-30.

           

     

     

.

  • 21 - 22 February 2017.

"Historical ballroom dances from the first existing documents to the end of the 19th century"

Lecturer: IZABELLA DARSKA HAVASI

Farkas Ferenc Art School, 1016 Budapest, Lisznyai u. 40-42.

     

     

.

  • 25 - 26 February 2017.

"MUSICA BRILLANTE 2017"
1st International Chamber Music Competition

Vilnius (LT), Vilnius Naujoji Vilnia Music School

jury membership and special prize offering

For the excellent performance of A. Curci - "Ciarda":
SOFIYA YARMOLENKA (violin) and EVGENIYA KAVALENKA (piano)
Belarus

For the excellent performance of F.M.Veracini - Sonata e-moll op. 2 / 8, I.II.mvt.
DINA NOVIKOVA (violin) and ANA GOLOVKINA (piano)
Lithuania

     

        

     

     

     

                                

.

  • 9 - 11 March 2017.

4th International Subcarpathian Chopin
Piano Competition

Rzeszów (PL), ZSM nr. 2 im. Wojciecha Kilara

jury membership and special prize offering

For the excellent performance of Chopin - Waltz E-flat major op. 18
KAMILA SACHARZEWSKA (PL)

For the excellent performance of Chopin - Mazurek a minor "A Emile Gaillard"
GABRIEL CZERNIEJEWSKI (PL)

For the excellent performance of Chopin - 3 Eccosaises
JI-EUN LEE (South Korea)

For the excellent performance of Chopin - Waltz A-flat major op. posth.
ERYK KOSZELA (PL)

     

 

   

   

.

  • 25 March 2017.

Prize offering (support)

7th "Béla Bartók" International Piano Competition (Szeged, HU)

Special prize for the best performance of Chopin piece: MARTIN LUCIAN BOGDAN (HU - Szeged)

.

  • 2 April 2017.

9th National Competition for Further Training Classes Learners
(Szentendre, HU)

Special prize for the best performance of a Romantic piano solo piece: KIRÁLY ÁGNES (Szentendre)

.

  • 5 - 6 May 2017.

jury membership and prize offering (support)

I. OPEN PIANO COMPETITION "SHOPENIVSKA VESNA" - Lutsk, Ukraine

          

     

       

       

       

.

  • 20 May 2017.

KACPER ZAROMSKI (PL)
concert in Chopin's birth house (Zelazowa Wola, PL)

special prize offered by the National Fryderyk Chopin Institute (NIFC - Warsaw, PL)
for the winner of the 2nd age group of the 7th International Chopin Piano Competition in Budapest 

     

            

.

  • 17 - 21 May 2017.

XXV International Chopin Piano Competition for Children and Youth - Szafarnia (PL)

jury membership and prize offering (support)

Opening ceremony:

Torun (PL), Jordanki Cultural and Conference Centre

     

Soloists: Pawel Wakarecy and Piotr Paleczny
Torun Symphonic Orchestra, conductor: Mariusz Smolij

     

The Foundation special prizes winners:

For the best performance of Chopin Mazurka:

PIOTR ZBIGNIEW CZERWINSKI (PL) - II. age group
KRZYSZTOF WIERCINSKI (PL) - III. age group

Invitation for a concert to Hungary:

PIOTR ZBIGNIEW CZERWINSKI (PL)

     

     

     

     

.

  • 24 September 2017.

ALEKSANDRA HORTENSJA DABEK (PL) performed at the Chopin statue in the Lazienkowski Park (Warsaw, PL)

special prize for the 3rd age category winner of the 7th International Chopin Piano Competition in Budapest, offered by the Warsaw Fryderyk Chopin Society (TIFC).

     

     

     

.

  • 18 November 2017.

PIOTR ZBIGNIEW CZERWINSKI (PL) - piano
CAITLAN RINALDY (AUS / A) - piano, accompaniment
NATHAN RINALDY (AUS / A) - flute

performed in the Vermesy Péter Music School, Maglód (HU)

     

     

     

.

  •  17 - 19 November 2017

VIII. GYÖRGY FERENCZY PIANO COMPETITION

                                           

          
         
                                                                       

.
231 learners registered for the competition:
197 from primary level music schools (I. II. III. IV. categories)
and 34 from secondary level music schools (V. VI. categories).

The competitors represented 15 countries:
A, AUS, AZE, CN, D, EST, HU, JP, LT, LV, PL, RO, RUS, SRB, UKR

The competition took place at two venues, with the participation of two independent juries:
in the concert hall of the Bartók Béla Music School, and in the Theatre Hall of the Vigyázó Sándor Cultural Centre.

Main organizer - the György Ferenczy Foundation
Co-organizer - Budapest XVII distr. Bartók Béla Music School.

Patrons of the competition:
H.E. Jerzy Snopek -
extraordinary and plenipotentiary Ambassador of the Republic of Poland
Jaroslaw Bajaczyk - director of the Polish Institute
Dunai Mónika - parliamentary representative, Budapest, 14th constituency
Dr. Varjuné dr. Fekete Ildikó - director of the East-Pest School-District Centre

Partner institutions:
Akademia Muzyczna im. Karola Lipinskiego - Wroclaw, PL
Janackova Akademie Muzickych Umeni - Brno, CZ
Miskolci Egyetem - Bartók Béla Zeneművészeti Intézet - Miskolc, HU
Vilniaus Naujosios Vilnius Muzikus Mokykla - Vilnius, LT
Zespól Szkól Muzycznych im. Wojciecha Kilara - Rzeszów, PL
Osrodek Chopinowski - Szafarnia, PL

Distinguished sponsors:
          Embassy of the Republic of Poland

          Polish Institute
          National Fryderyk Chopin Institute -
Warsaw, PL

Sponsors:
Antik-Varia Könyvkereskedés
Aszalós Tünde - former jury member
Budapest Zongoraszalon
EMB Editio Musica Budapest
Havasi couple
ILEX-Kert Kft
Kasik Sándor
Grzegorz Lobodzinski
Kuzmics Matej
Ingrida Milasiute
MNA Group Kft
"Művészetekkel a Jövő Emberéért" Association

The competition jury:
Prof. Grzegorz Kurzynski (PL) - K.Lipinski Music Academy, Wroclaw
Prof. Vladimíra Sláviková (CZ) - Janacek Music Academy, Brno
Dr. Réti Balázs (HU) - Franz Liszt Music Academy, Miskolc University - BBZI
Mgr. Grzegorz Lobodzinski (PL)
Mgr. Ingrida Milasiute (LT)
Mgr. Izabella Darska Havasi (PL/HU)

SCORING RESULTS:     A pontozás eredménye - Scoring results.pdf

PRIZE WINNERS OF THE VIII: GYÖRGY FERENCZY PIANO COMPETITION:

I. age group:
I. prize:
Werzun-Rolinger Teresa (UKR, Lutsk)
II. prize: Domut Adrian, Bede Ágoston
III. prize: Annus Eszter, Kovács Botond, Szíjjártó Csanád, Miszkuly Dóra Hajnalka, Brcan Frida
Honourable mention: Kovács Gregor, Major Bence, Borcsa Hanna, Deng Jia Kun, Őri-Kiss Villő, Fóris Rúben, Tamás Mátyás Bertalan, Bényi Kata Júlia, Ke Yishu Amanda, Petróczi Péter, Nguyen Ngoc Mai, Répás Gergely Balázs, Lovas Fióna - SRB, Bui Thuy Trang Niki, Kádár Viktória, Budai Tamara
Kasik Sándor special prize: Kádár Viktória

 II. age group:
I. prize:
Pintér Júlia, Sobko Anastasia (UKR, Lutsk)
II. prize: Dávid Roland Mózes, Végső Valdemár Norton
III. prize: Pálfi Nóra, Hegyi B. András, Korpai Marcell, Mihail Márk Alex, Balogh Vivien Hanna, Petróczi Anna
Honourable mention: Drucza Dávid János, Balázs Réka Mária, Szilassi Bálint, Bodnár Boglárka, Beke Barnabás, Váradi Amanda Blanka, Barabás Sára, Grimaldi Giulio Benedek, Bene Csongor Miklós, Cseh Julianna, Molnár Sándor, Priekule Tereze (LV, Marupe), András Iringó, Ézsiás Dorka Panna, Sevruk Maria Isabela (LT, Vilnius), Kovalska Dominika (UKR, Lemberg), Bisztriczki Sára, Mayer Veronika, Milojevic Nadia (SRB, Belgrad), Szabó Krisztina, Jakab Levente Vazul, Tárnoki-Zách Attila, Csepregi Tihamér, Bugár Emese
Mgr. Grzegorz Lobodzinski special prize: Pintér Júlia, Sobko Anastasia
Mgr. Ingrida Milasiute special prize: Pintér Júlia
Dunai Mónika parliamentary representative and the East-Pest School-District Centre special prize: András Iringó
The Bartók Béla Music School special prize: Hodossy Luca, Belcsák Bertalan

 III. age group:
I. prize:
Koszela Eryk (PL, Rzeszów)
II. prize: Szalovszky Viktória, Kiss-Leizer Anna, Rőmer Dávid
III. prize: Paládi Máté (UKR, Péterfalva), Balázs-Piri Soma, Amiraslanova Shirin (AZE, Baku), Sobko Anna-Daryna (UKR, Lutsk), Mychalczuk Nika (UKR, Lutsk)
Honourable mention: Hámori Belián, Abramova Julia (UKR, Ungvár), Szikszai Levente, Czene Gertrúd Kamilla, Remenyik Balázs, Török Anna, Horváth Dóra, Maros Bojána, Vigh Boglárka, Babic Bíbor, Perczel Jakab, Németh Vilmos Tamás, Pálffy Donát Ábel, Barabás Miriam, Király Árpád Ferenc, Horvát Elizabet, Gálfi Natália
Mgr. Grzegorz Logodzinski különdíja: Koszela Eryk, Szalovszky Viktória, Kiss-Leizer Anna, Rőmer Dávid
Mgr. Ingrida Milasiute special prize: Koszela Eryk, Szalovszky Viktória, Rőmer Dávid
Dunai Mónika parliamentary representative and the East-Pest School-District Centre special prize:
Paládi Máté

IV. age group:
I prize:
Lai Jinghao Vivian, Halász Dániel
II. prize: Kocsis Bálint, Lescsinszky Áron
III. prize: Darók Illés, Hájas Kristóf
Honourably mention: Vígh Roland, Bouchal Dorottya Lili, Csanády Tádé, Kuna Tamás, Kiss Zsuzsanna

V. age group:
I. prize:
Rinaldy Caitlan (AUS/A, Salzburg)
II. prize: ----------------
III. prize: Baross Ádám
Honourably mention: Pucsok Tünde, Ádám András Balázs

VI. age group:
I. prize:
Czerniejewski Gabriel (PL, Warszawa)
II. prize: Teremi Dárius, Gabrys Katarzyna (PL, Kraków)
III. prize: Promyslov Alexander (RUS/D, Weimar), Amiraslanov Nariman (AZE, Baku), Reimand Karl (EST, Tallin), Krápicz Balázs István
Special prize for performance of Chopin piece: Filaleev Sergei (RUS, Moskva), Martin Lucian Bogdan
Prof. Grzegorz Kurzynski special prize: Teremi Dárius

        

                                             DURING THE CLOSING CEREMONY PERFORMED:

PIOTR ZBIGNIEW CZERWINSKI - PL - piano                          NATHAN RINALDY - AUS/A - flute
the prize winner of the XXV. International Chopin Piano                 accompanied : CAITLAN RINALDY
Competition (Szafarnia, PL)